Az ausztriai tartós munkanélküliség ismét emelkedik, mint arról a Kurier beszámolt. Március végén mintegy 80 ezren kerestek már több mint egy éve munkát. A tartósan munkanélküliek aránya jelenleg az összes munkanélküli 28 százalékát teszi ki, és az elmúlt 15 évben megduplázódott. Különösen az idősek és az egészségkárosodott egyének érintettek.
Ezeknek a csoportoknak a munkaerőpiacra való visszaintegrálása komoly kihívást jelent. Hatékony megoldásnak tűnik a munkahelyi garancia, amint arra a Bécsi Egyetem Szociológiai Intézetének tanulmánya is rámutat.
A „Marienthal.reversed” című kísérő tanulmány az AMS Alsó-Ausztria Marienthal modellprojektjét vizsgálta. Itt 112 tartósan munkanélküli személynek biztosítottak három éven keresztül támogatott foglalkoztatást a közösségben, például zöldterület-karbantartás, irodai munka vagy kézművesség területén. A projekt eredményei nagyrészt pozitívak. Korábban az Oxfordi Egyetem is hasonló következtetésekre jutott.
A támogatott foglalkoztatás értelmesebb, mint az ideiglenes átmeneti munkahelyek, amelyek gyakran hat hónapra korlátozódnak. Bár a hosszú távú intézkedések költségei magasabbak, az uniós forrásokból származó források felhasználhatók, és „minden egyes további euró növeli a vásárlóerőt, amely aztán hozzáadottérték-adóként visszaáramlik”.
A bécsi AMS 7,4 millió eurós költségvetést különített el a három és fél éves intézkedésre.
The post Ausztria: a munkahelyi garancia csökkenti a hosszú távú munkanélküliséget appeared first on Voice of Europe.